Jste zde

Domů

Antická města

Dovolená v Ayvaliku, 2. část

Noční ulice tureckého města Ayvalik

Autor: Ömer Ünlü

Proslavená je zejména restaurace Öz Canli Balik, kde si můžete nabízené rybí speciality vychutnat a přitom si užívat výhled na moře. Restaurace ale bohužel není zrovna levná. Mezi další vyhledávaná místa patří oblíbený klub Highway Disko, který se nachází mezi letovisky Ayvalik a Sarimsakli.

Velká část obyvatel tady žije, stejně jako dříve, z pěstování oliv. Se 2 milióny olivovníků je to největší oblast s pěstováním oliv v Turecku. Místní olivové oleje mohou směle konkurovat olejům z Toskánska.

Bergama a Pergamon, 2. část

Turecký Pergamon

Autor: laszlo-photo

Pozůstatky Pergamonu

Stráň, na které stála kdysi ve městě akropole, se nachází jen pár kilometrů od centra města Bergama. Poté, co návštěvníci projdou kolem pozůstatků hradní brány, spatří nejdřív tzv. Heroon. Tento sloupový dvůr obložený mramorem sloužil k uctívání pergamonských králů.

Bergama a Pergamon, 1. část

Pergamon s pozůstatky antického amfiteátru

Autor: blieusong

Pergamon bylo antické řecké město v blízkosti západního pobřeží Malé Asie v dnešním Turecku. Leželo na severním okraji roviny, která byla vytvořena řekou Kaïkos (dnes Bakırçay).

Městská zástavba stála na úpatí, na svazích a na náhorní plošině akropole, jejíž jádro sestávalo z přibližně 335 metrů vysokého masivu z andezitu. V průběhu 3. a 2. století př.n.l. byl Pergamon hlavním městem pergamského království, které se rozšířilo přes velkou část západní Malé Asie.

Dalyan a okolí

Turecké jezero Koycegiz Gölü

Autor: mwanasimba

Dalyan je jedním z nejatraktivnějších letovisek na tureckém lýkijském pobřeží. Stejnojmenná řeka protékající tímto městečkem spojuje nádherné jezero Koycegiz Gölü přes deltu s Egejským mořem. Tady pak na své návštěvníky čekají krásné pláže Iztuzu.

Stejně jako mnoho dalších turistických center v bezprostřední blízkosti tureckého pobřeží, byla i tato původně malá vesnička místem, které žilo jen z rybolovu a zemědělství. V tomto případě to trvalo až do 80. let minulého století.

Sardy, 2. část

Sardy - pozůstatky Artemidina chrámu a byzantského kostela

Autor: simonjenkins

I když už Sardy nebyly hlavním městem, mohly se těšit z dalšího rozvoje, neboť zde končila královská cesta a vedla důležitá obchodní trasa dlouhá 2500 km, která dále pokračovala přes celou Perskou říši.

V následujících staletích padly Sardy do rukou Řeků, Římanů i Byzantské říše. Nové rozčlenění silniční sítě ale způsobilo, že město bylo stále více stranou. I přes tento negativní vývoj se v Sardách usadilo jedno z prvních křesťanských společenství.

Sardy, 1. část

Turecko - Archeologické naleziště v Sardách

Autor: David J. Lull

Turecké Sardy patří k antickým městům, která jsou opředená mnoha legendami. Mnohé z nich jsou vymyšleny, ale některé se také zakládají na pravdě. Proto například souhlasí, že se zde nachází trosky Artemidina chrámu anebo největší antická synagoga v Malé Asii.

Sardy (dnes turecké město Sart) byly hlavním městem starověkého království Lýdie, později sídlem okresního soudu (conventus) v římské provincii Asie, a v pozdně antickém a byzantském období hlavním městem provincie Lýdie.

Stránky